SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Zasadą jest, iż sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonego lub narzeczonej. Gdyby jednak zaistniały jakieś warunki wskazujące na potrzebę zawarcia małżeństwa poza własną parafią należy uzyskać licencję z parafii w której spisano protokół przedmałżeński na ślub w innym kościele. Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych posiada stale lub tymczasowe zamieszkanie (Kodeks Prawa Kanonicznego p. 1115). Tam też należy załatwiać sprawy przedślubne.
Wierni Kościoła Katolickiego w Polsce, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu z dn. 4 czerwca 1998, zawierając małżeństwo kanoniczne, mają obowiązek uzyskania dla niego skutków cywilnych, zapewnionych w Konkordacie (art.10). Termin ślubu zostaje ustalony najpóźniej w dniu spisywania protokółu przedślubnego. Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński winni zgłosić się oboje do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem ślubu.
W kancelarii parafialnej należy przedłożyć:
- metrykę chrztu św. (nie starszą niż 3 miesiące)
- świadectwo bierzmowania i znajomość daty I komunii świętej
- dowód osobisty
- dokumenty konkordatowe, stwierdzające stan wolny z USC (małżeństwo konkordatowe - dokumenty są ważne tylko 3 miesiące, od dnia ich wydania przez USC)
- kserokopie świadectw z oceną nauki religii ostatniej klasy; 1) szkoły podstawowej 2) szkoły średniej
- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego obojga narzeczonych i dokument z poradni rodzinnej
- ubiegający się o powtórne zawarcie małżeństwa przynoszą akt zgonu współmałżonka (wystawiony w parafii zgonu)
Na podstawie powyższych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zapowiedzi. Zapowiedzi są głoszone w parafii narzeczonego i narzeczonej. Strona nie będąca z naszego terenu otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po spisaniu protokółu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do sakramentu pokuty. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, iż jest to spowiedź przedślubna. Po wygłoszeniu zapowiedzi należy zaświadczenie o tym fakcie dostarczyć do naszej kancelarii. Do kancelarii należy dostarczyć również aktualne (tj. którego, co najmniej, ostatni dzień ważności obejmuje dzień ślubu) "Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa". Zaświadczenie należy dostarczyć w trzech egzemplarzach. Zaświadczenie winno być sporządzone przez kierownika urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych.
Na dwa - trzy dni przed ślubem należy zgłosić się - razem ze świadkami - do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu. Dostarczyć należy też kartki świadczące o odbytej spowiedzi.
Po zakończeniu uroczystości ślubnej ksiądz błogosławiący przekaże nowożeńcom "Zaświadczenie o zawarciu małżeństwa". W ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa o fakcie tym zostanie powiadomiony Urząd Stanu Cywilnego. Tam też w razie załatwiania jakichkolwiek spraw cywilnych należy odbierać wypis z ksiąg cywilnych. W celu załatwienia jakichkolwiek spraw kościelnych wypis o zawarciu małżeństwa należy odbierać w naszej kancelarii.
Do kancelarii należy zgłosić się na 3 miesiące przed planowanym ślubem, okres ten obowiązuje wszystkich kandydatów!
Świadkami sakramentu małżeństwa mogą być:
- katolicy, którzy żyją zgodnie z wszystkimi przykazaniami Bożymi i nauką Pana Jezusa
- uczestniczą w niedziele i święta we Mszy św. i systematycznie przystępują do Spowiedzi i Komunii św.
Nie mogą być świadkami ślubu:
- żyjący razem bez ślubu kościelnego
- młodzież która nie uczęszcza na katechezę
- kto nie przyjął sakramentu bierzmowania
- obojętni religijnie
- prowadzący gorszący tryb życia
|