Odpust parafialny 2019ODPUST PARAFIALNY 11 LISTOPADA 2019 ROKU

Patronalne i Ojczyźniane Świętowanie w Kolegiacie Św. Marcina w Opatowie

We WPROWADZENIU do uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej dla uwielbienia Boga, uczczenia świętości Marcina Biskupa - Patrona oraz w intencji Ojczyzny i Parafii, Ksiądz Proboszcz Dr Michał Spociński - Prałat Dziekan Kapituły Kolegiackiej Świętego Marcina Biskupa w Opatowie - powiedział:

Wielki dzień dał nam Pan - Bóg w Trójcy Świętej Jedyny. 
Dzień ten, poświęcamy najwyższej chwale Boga, należnej czci naszego Patrona - Świętego Marcina Biskupa i radosnemu świętowaniu kolejnej rocznicy  odrodzenia Polski zawsze wiernej.
Dzień świadectwa wiary Polskiego Narodu.
To wiara w Jezusa Chrystusa, potwierdzona przyjęciem Sakramentu Chrztu przed ponad tysiącleciem, dała początek piastowskiej Polsce, siłę twórczą naszej państwowości.
To wiara w Jezusa Chrystusa, Który zmartwychwstał i żyje - dała Polakom siłę nadziei, że państwowość Ojczyzny zmartwychwstanie.
To wiara w zmartwychwstanie Polski, przed ponad stoma laty zaowocowała odrodzeniem wolnej Polski.
To nasza wiara chrześcijańska pozwoliła nam dzisiaj na połączenie radości z kolejnej rocznicy odrodzenia Polski, z dziękczynieniem za jej wolność w prastarej kolegiacie Świętego Marcina Biskupa.
To wiara w Jezusa Chrystusa i życie według Jego Ewangelii zaowocowała świętością ludzi, którzy stąpali po naszej Świętokrzyskiej Ziemi: bł. Kazimierza Sykulskiego, dziekana Kapituły Kolegiackiej w Opatowie, bł. Kazimierza i Stefana Grelewskich, Władysława Miegonia, Antoniego Rewery - męczenników II wojny światowej, bł. Wincentego Kadłubka z pobliskiego Karwowa, bł. Władysława Bukowińskiego - misjonarza Kazachstanu (okresowo mieszkał w Opatowie), Sługi Bożego Wincentego Granata z Ćmielowa oraz stale obecnych tu w relikwiach - św. Faustyny Kowalskiej i bł. Michała Sopoćki, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Czesława, a nade wszystko żywo obecnego w papieskim nauczaniu Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz ponad 250 innych naszych Rodaków wyniesionych do chwały ołtarzy, orędowników u Bożego Miłosierdzia...

Po powitaniu Gości i Parafian przybyłych do kolegiaty na uroczystość ku czci Świętego Marcina, rozpoczęła się Msza Święta odpustowa, której przewodniczył o. opat Rafał Ściborowski z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.
W wygłoszonej homilii kaznodzieja ukazał niezwykłą drogę powołania do świętości Marcina Biskupa i jego charyzmat dzielenia się miłosierdziem z potrzebującymi.

Parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Marcina Biskupa w Opatowie
ul. S. "Grota" Roweckiego 8
27-500 Opatów
tel./fax (0-15) 868 27 64
e-mail: kolegiataopatow@o2.pl

Msze św.:
niedziele i święta:
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00
dni powszednie:
7.00, 18.00 lub 17.00 (zimą)

Parafia
Ogłoszenia duszpasterskie
Intencje mszalne
Kronika parafialna
Wspólnoty

Kancelaria
Sakramenty św.
Wyszukiwarka grobów
Historia parafii
Zwiedzanie kolegiaty