Poświęcenie odrestaurowanych pomieszczeń północnej przybudówki Kolegiaty, 20 marca 2025 roku
Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nowo odrestaurowane pomieszczenia Kolegiaty Świętego Marcina Biskupa w Opatowie.
Przez cały miniony rok trwały prace remontowo-konserwatorskie w trzech pomieszczeniach północnej przybudówki Kolegiaty Świętego Marcina Biskupa, które w bliskiej przyszłości przeznaczone zostaną na Muzeum Kolegiackie i Bibliotekę.
Znajdzie w nich odpowiednie miejsce cenny księgozbiór Biblioteki Kapitulnej, która w bieżącym roku obchodzi przynajmniej 700-lecie udokumentowanego istnienia. Wprawdzie w dostępnych źródłach historycznych Biblioteka przy Kolegiacie Świętego Marcina w Opatowie po raz pierwszy została odrębnie wymieniona pod datą 1589 roku, ale jej zaczątki są z pewnością wcześniejsze, przynajmniej jednoczesne z istnieniem Szkoły Kolegiackiej prowadzonej przy Kapitule Kolegiackiej przez scholastyka. Ponieważ pierwszym scholastykiem odnotowanym w wykazie dziesięcin papieskich z lat 1325-1327 był scholastyk Marek, należy sądzić, że zarówno Szkoła Kolegiacka, jak też Biblioteka Kapitulna, powstała w roku 1325 lub nawet wcześniej.
Podczas kunsztownie prowadzonych prac konserwatorskich w północnej przybudówce Kolegiaty, spod tynku wydobyta została XVII-wieczna polichromia przedstawiająca postaci: Świętego Marcina Biskupa, Świętego Wawrzyńca Diakona, Świętego Benedykta z Nursji i Świętego Macieja Apostoła.
Starannie odrestaurowane pomieszczenia, przywrócone współczesności w średniowiecznej budowli, 20 marca 2025 roku uroczyście poświęcił Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej - Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz.
|